Mazurovy chalupy 2020

Makulka, Magda a Lůca při školení o bezpečnosti na internetu

Druhý únorový víkend proběhl na Mazurově chalupě v hradeckých lesích další ročník školení oddílových vedoucích – jako vždy pod taktovkou Viktora. Sobotu jsme zahájili pěším výletem od skautského domu v Třebechovicích až k chalupě. Ještě cestou, u rybníka Šanovce, jsme si zahráli úvodní hru, při které jsme se dozvěděli hlavní téma odpoledního programu – velice aktuální problematiku sociálních sítí a kyberšikany. Hra samotná spočívala v tom, že jsme ve dvou týmech museli rozluštit šifru, přičemž nápovědy jsme získávali plněním několika různých stanovišť (například naházet na tři pokusy na dvou kostkách předem stanovenou kombinaci nebo navést druhého poslepu přes slalom tak, aby mu neupadl míček ze lžičky). Během odpoledne a večera jsme téma kyberšikany i sociálních sítí hojně diskutovali, v týmech zabojovali v pexesu s pojmy souvisejícími právě s oblastí kybernetiky, a nakonec jsme se pokusili vytvořit program, který bychom mohli využít při schůzkách. To se z větší části povedlo, pokud jde o program pro věkovou kategorii skauti/skautky, což je přímo cílová skupina takového programu. V neděli nás čekala hra na téma skautské historie, kdy jsme museli jednotlivé události související se skautingem řadit správně za sebe na časovou osu. Hlavu jsme si poté provětrali venku při krátkém zápase špačka (jednodušší a zábavnější varianta baseballu), a na závěr ještě zbyl prostor na diskuzi o aktuálních problémech oddílů i střediska. Poté už bylo načase vše sbalit, a vydat se zpět domů. Za sebe mohu říct, že všichni zúčastnění si akci užili, a načerpali síly i inspiraci na další práci s dětmi.

Lucka Štursová